Dubbel licens för Saga-Maja!

- En möjlighet att få dubbellicens med Storvreta är det inte många som får, och med hur Saga presterat det senaste året så är det mycket välförtjänt. Visade stort klubbhjärta när hon valde att stanna en säsong till i Wizladies, men hör absolut hemma på en högre nivå. Därav ett mycket bra upplägg med Storvreta som kommer få mycket nytta av Saga när hon inte befinner sig på planen här hos oss i Wizladies. Saga kommer även skapa sig viktig rutin och kunskap om vi tar oss till ett eventuellt kval senare i vår säger Wizladies huvudtränare Sebastian Idehed"
Till helgen kommer Saga-Maja att spela med Strovreta mot toppkonkurrenten Telge på lördagen för att sedemera ansluta till Wizladies och spel mot Guldheden på söndagen. denna veckan tränar hon med Storvreta nästa med FBC Partille.
− Vi i FBC Partille har som mål att fostra nästa generations SSL-spelare i innebandy och Saga-Maja Andersson är en av våra mest talangfulla spelare i föreningen. Hon behöver en extra utmaning för att kunna fortsätta sin branta utveckling uppåt. Storvreta IBK erbjuder henne inte bara en förstklassig elitmiljö utan även ett nyskapande spel som ligger i linje med FBC Partilles egna ambitioner. En dubbel licens ger oss både möjlighet att erbjuda henne utveckling samtidigt som vi kan dra nytta av henne i vår fortsatta kamp att ta oss upp i Allsvenskan Södra 2020/21, berättar assisterande Sportchef Håkan Engquist.