Svenska cupen  22

Anna Dömstedt förlänger kontraktet!

Publicerad 2025-07-02 20:34
26b6eb54 d3f6 4da3 9930 3d4d98e9ba48
En viktig förlängning för damerna är klar när Anna Dömstedt väljer att förlänga sitt kontrakt! Anna, född 1997, har under säsongen varit väldigt viktig för damernas resa upp till SSL där hon bidragit med rutin, spelförståelse och väldigt mycket poäng. Hon är en vass forward men kan likaväl spela på backen vilket gör henne extra användbar. Vi har tagit oss ett snack med Anna och huvudtränare Jonas Eliasson kring deras tankar angående förlängningen:

Jonas Eliasson:

Anna är en poängspelare av rang. En smart spelare som ofta hittar rätt ytor i anfallsspelet. Hennes rutin är ovärderlig för oss och det ska bli kul att få se Anna spela forward igen i SSL.


Anna Dömstedt:

Hur känns det att ha förlängt?

Det känns bra. Ser fram emot en spännande säsong.


Varför kände du att du ville vara med på tåget även nästa säsong?

Jag trivs bra i gruppen både på och utanför planen, och kände efter den starka och roliga säsongen vi hade att jag vill vara med och fortsätta bygga på den utvecklingen som vi hade förra året.


Vad bidrar du med i laget?

Erfarenhet och glädje.


Vad är målet med nästa säsong?

Att vi fortsätter utvecklas som lag, där vi tar större kliv för varje träning och match.




Vi tackar Anna och Jonas för intervjun och önskar laget ett stort lycka till i kommande säsongen! Föreningen är mycket glada över att Anna väljer att fortsätta i FBC Partille och ser fram emot att se vad hon kan göra när hon är tillbaka i SSL!



SPELARBILD: Alicia Andersson

Md fbc partille p transparent 400x400
Md unihoc
Md logoinnebandykungenfa rg1medytterkontur
Md nordic wellness
Md derome logo frilagd
Md 9 nov image001
Md kai ab  002  sv gul
Md varsego logo grafisktelement rgb 800pxl
Md comform logo final
Md sk rmavbild 2015 05 16 kl. 19.13.34
Md 140610 stiftelsen dunross
Md lokalpressen logga
Md grasrotenbanner 250x120
GLÖM INTE "GRÄSROTEN" STÖD PIBS, TACK!
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub