Det var för dåliga vågor för att kunna surfa

Ja, vad ska man säga. På förhand en tuff och tidig seriefinal. I efterhand en oväntat enkel seger. Vi passade på att ställa några frågor till vår målvakt (seriens bästa också för den delen!) Cecilia "Cissi" "Gullet" Gullme för att se hur hon ser på matchen.
Berätta lite om matchen för de som inte kunde vara på plats i Qvisthallen.
– Jag tror att båda lagen var spända inför matchen och tänkte att det skulle bli en tuff match. Men vi var på tårna direkt vid matchstart och sen ägde vi det mesta av matchen. Jag blev förvånad över hur lätt vi kunde spela igenom deras lag och vi fick in 3 mål redan efter en halv period. Sedan rullade det på och vi hade inga större problem att lösa spelet när Lindås pressade oss. Istället gick vi upp och gjorde fler mål och utökade till 7-0 inför sista perioden. Här tror jag att vi slappnar av lite men gör ändå 8-0 med halva perioden kvar. Sen får Lindås in ett tröstmål som jag upplever är en långboll mot vårt mål, där en Lindåsspelare lyckas peta till bollen så den byter riktning och studsar på min arm och in. Sett genom hela matchen så tycker jag inte riktigt att 8-1 speglar matchen, kanske 7-3 hade varit mer rättvist. Men vi var helt klart det bättre laget med bra passningsspel, bättre försvar och vi satte våra lägen, till skillnad från Lindås som brände ett par lägen där det borde ha varit mål.
Ett insläppt mål i mitten av tredje, annars stänger du kassen. Hur ser du på din egen insats?
– Jag känner mig nöjd med min insats. Det kändes stabilt och lugnt, vi hade bra snack i försvaret och kunde hålla koll på det mesta. Självklart är det surt att släppa in ett mål i sista perioden när det är nära att hålla nollan. Men jag är nöjd med att bara släppa in ett mål, i samtliga tidigare matcher har vi släppt in två. Mitt mål i varje match är att försöka få ner snittet så lågt som möjligt.
Så, seger med 8-1 över Lindås. Ett lag som satsar på att ta sig till Allsvenskan och som före matchen låg på en fjärdeplats i tabellen. Vad säger detta om serien?
– Lindås måste rycka upp sig och bli mer samspelta om dom ska ha en chans att nå allsvenskan. Just nu känns det mer troligt att Burås eller Marstrand plockar en kvalplats, förutom oss själva. Men vi får se hur serien utvecklar sig, det är fortfarande rätt jämnt på övre halvan av serien.
TACK CISSI!
Vår nästa match är redan på söndag, då vi spelar borta mot Kärra 17:30 i Lillekärrshallen. Men först är det torsdagsträning på schemat. Ha det fint - vi hörs innan söndag!
/Bronsman och Green